Razlike mirisa
- Hits: 4697
Mirisi pobuđuju uspomene i podižu raspoloženje. Za pravilan izbor parfema nije dovoljno samo da vam se dopada kako miriše. Važno je da znate i gde da ga nanosite i kako da ga učinite trajnijim. Svi mirisi se sastoje od vode, ulja i alkohola. Razlikuje ih količina mirisnih ulja koju sadrže.
Parfem (parfum (extrait) sadrži najveću koncentraciju mirisa, od 15 do 30% parfemskog ekstrakta i ponekad više, koji je razblažen u najkvalitetnijom alkoholu (96%). Parfem se obično prodaje u obimu od 7,5 do 15 ml, ali je zato njegov miris veoma intenzivan, dugo se drži na koži, odnosno sporije se troši. Po pravilu, samo ova koncentracija mirisa daje potpunu predstavu o parfemskoj kompoziciji mirisa. Njegovu visoku cenu kompenzuje užitak od njegovog korišćenja.
Parfemska voda (eau de parfum) je najpopularnija koncentracija parfema, jer je idealna u odnosu cene i kvaliteta. Koncentracija parfemskog ekstrakta je dosta visoka (10-20% u 90% alkoholu), cena je niža i obim je znatno veći (30, 35, 50ml...). Kod nekih firmi parfemska voda je najveća koncentracija, jer proizvodnja mirisa u koncentraciji parfema je dovoljno skupa, uz to demokratizacija parfemskih proizvoda diktira svoje zahteve. Obično parfemska voda se proizvodi u spreju što je udobno za korišćenje i putovanje.
Toaletna voda (eau de toilette) sadrži 4-10% parfemskog ekstrakta u alkoholu od 80 do 90%. Neki mirisi se proizvode samo u ovoj koncentraciji. Toaletna voda gubi na intenzitetu i bogatstvu kompozicije u odnosu na parfemsku vodu i parfem, ali je zato demokratičnija i odgovara za dnevnu upotrebu, pogotovo na posao. Za veče je ipak bolje imati koncentrisaniju verziju arome. Toaletna voda za muškarce je obično koncentrisanija od toaletne vode za žene i slična koncentraciji parfemske vode, i to je po pravilu najveća koncentracija koju imaju muški mirisi.
Kolonjska voda (eau de cologne) obično ima najnižu koncentraciju parfemskog ekstrakta, oko 3-5% u alkoholu od 70%. Ali to ne važi za američke proizvode, natpis 'cologne' u ovom slučaju znači 'parfemska voda'.
After shave (losion poslije brijanja) sadži ne više od 3% parfemskog ekstrakta. Obično se koristi pre nanošenja parfema i ne odgovara za samostalnu upotrebu umesto parfema, jer njegov miris nije dugotrajan.
Podelite ovaj vodič sa svojim prijateljima na fejsu i lajkujte tekst kako bi i Vaši prijatelji znali ove bitne razlike između mirisa i tako im pomogli pri izboru.